Vinnare

  • Årets underhållningsprogram Så mycket bättre - TV4
    Åretslivsstilsprogram Historieätarna - SVT
    Åretsdokusåpa Sveriges mästerkock - TV4
    Årets barn- och ungdomsprogram
    Snoffe, döden och jag - SVT
    Årets fakta- och aktualitetsprogram Stalkers - TV3
    Årets dokumentärprogram Stenbeck - den motsägelsefulle kapitalisten - SVT
    Årets realityprogram

    Modellpojkar - SVT

    Årets granskning Uppdrag granskning - Telia Sonera - Uzbekistanaffären - SVT
    Åretshumorprogram Partaj - Kanal 5
    Årets tv-drama
    Torka aldrig tårar utan handskar - SVT
    Årets kvinnliga programledare Gina Diraw - SVT
    Årets manliga programledare David Hellenius - TV4
    Årets sport-tv profil André Pops - SVT
    Årets program Så mycket bättre - TV4
    Årets hederspristagare Arne Weise

     

  • Årets underhållningsprogram Moraeus med mera
    Årets dokusåpa Sveriges Mästerkock
    Årets tv-drama 30 grader i februari
    Årets humorprogram Partaj
    Årets barn- och ungdomsprogram Tjuvarnas jul
    Årets livsstilsprogram Svenska Dialektmysterier
    Årets fakta- och akualitetsprogram

    Betnér Direkt

    Årets granskning Dokument inifrån - Vi gav dem vår pappa
    Årets dokumentärprogram Han tror han är bäst
    Årets realityprogram Får vi följa med?
    Årets kvinnliga programledare Gina Dirawi
    Årets manliga programledare Filip & Fredrik
    Årets sport-tv profil André Pops, SVT
    Årets program Får vi följa med?
    Årets hederspristagare Ingvar Oldsberg

    » Se nominerade 2012 här

  • Årets underhållningsprogram Så mycket bättre
    Årets dokusåpa Sveriges Mästerkock
    Årets tv-drama Våra vänners liv
    Årets humorprogram Solsidan
    Årets barn- och ungdomsprogram Buskul
    Årets livsstilsprogram Pluras kök
    Årets fakta- och akualitetsprogram Veckans brott
    Årets granskning Sanningen om Sommerlath ur Kalla Fakta
    Årets dokumentärprogram Ångrarna
    Årets realityprogram Rebecca & Fiona
    Årets manliga programledare Filip & Fredrik
    Årets kvinnliga programledare Anne Lundberg
    Årets sport-tv profil André Pops
    Årets program Mästarnas mästare
    Årets hederspristagare Tom Alandh

    » Se nominerade 2011 här

  • Årets underhållningsprogram På spåret
    Årets dokusåpa Mästarnas mästare
    Årets tv-drama Millenium
    Årets humorprogram Solsidan
    Årets barn- och ungdomsprogram Wild kids
    Årets livsstilsprogram Arga Snickaren
    Årets fakta- och akualitetsprogram Världens konflikter
    Årets granskning Den andra våldtäkten
    ur Uppdrag Granskning
    Årets dokumentärprogram Drottningen och jag
    Årets realityprogram Svenska Hollywoodfruar
    Årets manliga programledare David Hellenius
    Årets kvinnliga programledare Anne Lundberg
    Årets sport-tv profil André Pops
    Årets program Solsidan
    Årets hederspristagare Stina Lundberg Dabrowski

    » Se nominerade 2010 här

  • Årets underhållningsprogram Skavlan
    Årets dramaprogram De halvt dolda
    Årets humorprogram Mia och Klara
    Årets barnprogram Häxan Surtant
    Årets livsstilsprogram Antikrundan
    Årets nyhets- och debattprogram Debatt
    Årets kultur- och samhällsprogram Kobra
    Årets dokumentärprogram Himlen kan vänta
    Årets sportprogram OS i Peking
    Årets manliga programledare Fredrik Skavlan
    Årets kvinnliga programledare Carina Berg
    Årets program På spåret
    Årets hederspristagare Robert Aschberg

    » Se nominerade 2009 här

  • Årets underhållningsprogram Stjärnorna på slottet
    Årets dramaprogram Gynekologen i Askim
    Årets humorprogram Mia och Klara
    Årets barnprogram Evas superkoll
    Årets livsstilsprogram Lyxfällan
    Årets aktualitetsprogram Efterlyst
    Årets kultur- och samhällsprogram Uppdrag granskning
    Årets dokumentärprogram Klass 9A
    Årets kvinnliga programledare Anne Lundberg
    Årets manliga programledare Peter Settman
    Årets program Let's Dance
    Årets hederspristagare Arne Hegerfors

    » Se nominerade 2008 här

  • Årets underhållningsprogram Melodifestivalen
    Årets dramaprogram Tusenbröder
    Årets humorprogram Hey Baberiba
    Årets barnprogram Wild Kids
    Årets livsstils-program Lyxfällan
    Årets aktualitets-program Kulturnyheterna
    Årets kultur- och samhällsprogam Världens modernaste land
    Årets dokumentärprogram I en annan del av Köping
    Årets kvinnliga programledare Renée Nyberg
    Årets manlige programledare Hasse Aro
    Årets program I en annan del av Köping
    Årets hederspristagare Karin Falck

    » Se nominerade 2007 här

  • Årets game show På spåret
    Årets reality F CZ
    Årets infotainmentprogram Svenska Dialektmysterier
    Årets underhållningsprogram Let's Dance
    Årets dramaprogram Lasermannen
    Årets humorprogram inkl sit-com 100 Höjdare
    Årets barnprogram Hjärnkontoret
    Årets faktaprogram Josefsson
    Årets livsstilsprogram Grattis Världen
    Årets nyhetsprogram Rapport
    Årets dokumentärprogram Lasermannen dokumentären
    Årets Sport program Liga Europa
    Årets Programledare Peter Settman
    Årets Program Så ska det låta
    Årets förnyare Filip Hammar & Fredrik Wikingsson
    Årets hederspristagare Magnus Härenstam

    » Se nominerade 2006 här

  • Bästa underhållningsprogram Så ska det låta
    Bästa reality / dokusåpaprogram Expedition Robinsson
    Bästa dramaprogram Om Stig Petrés hemlighet
    Bästa humorprogram inkl. sitcom Parlamentet
    Bästa barnprogram Livet enligt Rosa
    Bästa lifestyle / magasinprogram Kobra
    Bästa fakta, aktualitet, samhälls
    och/eller nyhetsprogram
    Uppdrag granskning
    Bästa dokumentärproduktion/program Prostitution bakom slöjan
    Årets manliga programledare
    alla kategorier
    Hasse Aro
    Årets kvinnliga programledare
    alla kategorier
    Kattis Ahlström
    Årets sport och nyhetsprogramledare Peter Jihde
    Bästa program alla kategorier Livräddarna
    Årets förnyare Evin Rubar
    Lifetime achievement Åke Ortmark

    » Se nominerade 2005 här