Vinnare

2010


Årets underhållningsprogram

Program
Kanal
Producent
Produktionsbolag
Idol 2009 TV4 Per Blankens Meter Film & Television
Let's Dance TV4 Helene Magnusson Mastiff
På spåret SVT Martin Sundborn SVT
Skavlan SVT Eva Sandelin SVT
Vem kan slå Filip & Fredrik? Kanal 5 Thomas Lindgren STO-CPH Produktion


Årets dokusåpa

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Bonde söker fru TV4 Christer Åkerlund Meter Film & Television
Ensam mamma söker TV3 Daniel Edvardsson Meter Film & Television
Mästarnas mästare SVT Pär Hedmark Meter Film & Television
Paradise Hotel TV6 Anne Appelberg Mastiff
Stjärnorna på slottet SVT Tina Graffman Meter Film & Television


Årets tv-drama

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Am TV4 Waldemar Bergendahl Svensk Filmindustri
Johan Falk TV4 Joakim Hansson Strix Drama
Kommissarie Winter SVT Atle Bye SVT
Mannen under trappan SVT Cecilia Norman Mardell SVT
Millennium SVT Søren Stærmose

YellowBird


Årets humorprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Ballar av stål Kanal 5 Jonas Lagerström Strix Television
Blomstertid TV4 Martin Persson STO-CPH Produktion
Roast på Berns Kanal 5 Henrik Schyffert
Kerstin Johansson
Brommamamma
Solsidan TV4 Kerstin Andersson Jarowskij
Succéduon med Anders och Måns SVT Jonas Sörensson Way Creative Film


Årets barn- och ungdomsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Guds tre flickor SVT Leif Lindblom Tre vänner
Ordstorm UR Anna Almgren
Maria Bertell
UR
Rekordbyrån SVT Patrik Sundström Patrik Sthlm
Vid Vintergatans slut SVT Petter Bragée Anagram Produktion
Wild kids SVT Simon Romanus Jarowskij


Årets livsstilsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag

Arga Snickaren

Kanal 5

Gustav Boman

Nordisk Film TV-produktion

Fuskbyggarna

TV4

Anders Wistbacka

Nordisk Film TV-produktion

Halv åtta hos mig

TV4

Sara Gollert

Silverback

Lyxfällan

TV3

Malin Knave

Meter Film & Television

Mauro & Pluras kök

TV8

Johan Kallerman
Jasper Lake

Mastiff


Årets fakta- och aktualitetsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Agenda SVT Madeleine Gedin
Lars Eisjö
SVT
Boston Tea Party Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH Produktion
Efterlyst TV3 Hasse Aro
Petter Sundsten
Strix Television
Sveriges historia TV4 Christian Arnet Svea Television
Världens konflikter SVT Marcos Hellberg SVT


Årets granskning

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Agentskandalen ur TV4Sporten TV4 Staffan Harvig
Olof Lundh
TV4
Att skapa en seriemördare ur Dokument inifrån SVT Hannes Råstam SVT
Tomma stolar ur Kalla Fakta

TV4

Johan Åsard

TV4

Den andra våldtäkten ur Uppdrag Granskning

SVT

Nicke Nordmark
Hasse Johansson

SVT

Vattenfall ur TV4Nyheterna

TV4

Johan Stambro
Niklas Svensson

TV4


Årets dokumentärprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Drottningen och jag

SVT

Nahid Persson Sarvestani

Real Reel

Familjen Bernadotte

TV4

Gregor Nowinski
Cecilia Wanger

TV4

Mamma till en mördare

TV4

Magnus Coinberg

Strix Television

Sluten avdelning

SVT

Maud Nycander

SVT
Videocracy SVT

Erik Gandini

Atmo


Årets realityprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Familjen annorlunda TV4

Camilla Ramel Laubscher

Meter Film & Television
Guldfeber TV6

Andreas Tschig

OTW Television
Spårlöst TV4

Lotta Berglind

To The Moon

Svenska Hollywoodfruar

TV3

Robert Andersson
Martina Iacobaeus
Meter Film & Television

Ullared

Kanal 5

Pernilla Gamryd

Strix Television


Årets manliga programledare

David Hellenius TV4


Årets kvinnliga programledare

Anne Lundberg SVT


Årets sport-tv profil

André Pops SVT


Årets program

Solsidan TV4


Årets hederspristagare

Stina Lundberg Dabrowski