Vinnare

2008


Årets underhållningsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Idol 2007 TV4 Per Blankens Meter Film & Television
Let's Dance TV4 Joa Heimer Mastiff
Melodifestivalen 2008 SVT Christel Tholse Willers
Sven Stojanovic
SVT
Stjärnorna på slottet SVT Tina Graffman Meter Film & Television
Var fan är mitt band? SVT Pontus Gårdinger
Johan Idering
Silverback


Årets dramaprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Gynekologen i Askim SVT Martin Persson
Tova Magnusson
Anagram
Häxdansen SVT Henrik Jansson Nordisk film
Kungamordet SVT Anna Croneman
Katrine Windfeldt
Bob Bilm, SF
Upp till kamp SVT Christer Nilsson
Michael Marcimain
Göta Film
Ven Veeteren TV4 Jan Marnell SF


Årets humorprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
100 höjdare Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH
Fredag Hela Veckan TV4 Hans Abrahamsson Baluba Television
Grotesco SVT Michael Lindgren
Renée Axö Bergqvist
Strix
Mia och Klara SVT Dan Zethraeus SVT
Parlamentet TV4 Benjamin Thuresson Jarowskij


Årets barnprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Barda SVT Jan Persson
Lotta Beving
SVT
Evas superkoll SVT Erland Beskow Hönapöna AB
Hotell Kantarell SVT Mikael Hellström SVT
Julkalendern SVT Simon Kaijser da Silva SVT
Lattjo Lajban TV4 Marie Sandeborg Nordisk Film TV-produktion


Årets livsstilsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Antikrundan SVT Maud Uppling
Micael P Lekberg
SVT
Grannfejden TV3 Henrik Lindström Strix
Lyxfällan TV3 Sara Gollert Meter Film & Television
Roomservince Kanal 5 Simon Romanus Jarowskij
Skild! SVT Patrick Bratt
Mikael Syrén
SVT


Årets aktualitetsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Aktuellt SVT Eva Landahl
Anna Wästberg
SVT
Debatt SVT Lena Lauren SVT
Efterlyst TV3 Hasse Aro Strix
Rakt på med K-G Bergström SVT Ewa Lundin
Daniel Gazett
SVT
TV4 Nyheterna TV4 Anne Lagercrantz
Bengt Magnusson
TV4


Årets kultur- och samhällsprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Insider TV3 Magnus Coinberg Strix
Kalla Fakta TV4 Susanne Edmark
Fredrik Lundberg
TV4
Kobra utland special SVT Clara Mennheimer
Henrik Stockare
SVT
Papas kappsäck SVT Anders Granqvist Good World
Uppdrag granskning SVT Nils Hansson
Lars-Göran Svensson
SVT


Årets dokumentärprogram

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Barnmorskorna SVT Patrick Bratt SVT
I en annan del av Köping TV4 André Linschooten STO-CPH Produktion
Klass 9A SVT Tomas Axelsson Strix
Sjukhuset TV3 Anki Lindberg Tatan TV
Vi som överlevde Rågsved SVT Tom Alandh SVT


Årets kvinnliga programledare

Namn Kanal
Anne Lundberg SVT
Ayla Kabaca UR
Renée Nyberg TV3
Gry Forssell TV4
Emma Andersson Kanal 5


Årets manlige programledare

Namn Kanal
Peter Settman SVT
Özz Nûjen UR
Hasse Aro TV3
David Hellenius TV4
Filip och Fredrik Kanal 5


Årets program

Program Kanal Producent Produktionsbolag
Andra Avenyen SVT Peter Falck SVT
Anaconda UR Elin Andersson
Herbert Neuwirth
UR
Sjukhuset TV3 Anki Lindberg Titan TV
Let's Dance TV4 Joa Heimer Mastiff
Roomservice Kanal 5 Simon Romanus Jarowskij