Vinnare

2007


Årets underhållningsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Bonde söker fru TV4 Niclas Nordenström Meter Film & Television
Idol 2006 TV4 Helene Magnusson Meter Film & Television
Let's Dance TV4 Lena Styren MTV Mastiff Produktion
Melodifestivalen SVT Martin Österdahl
Per Blomquist
SVT
Robins SVT Safa Safiyari
Peter Wirén
SVT


Årets dramaprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
En uppstoppad hund SVT Kristina Humle
Caisa Westling
SVT
Höök SVT Jan Blomgren
Daniel Alfredson
Bob Film AB
Leende guldbruna ögon SVT Cecilia Norman-Mardell
Anna Hylander
Emiliano Goessens
SVT
Saltön SVT Christer Nilson Göta Film AB
Tusenbröder SVT Erik Leijonborg
Mariana Engvall
SVT


Årets humorprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
100 Höjdare Kanal 5 Olle Palmlöf STO-CPG Produktion
Hey Baberiba TV4 Staffan Lindberg Baluba Television
HippHipp: Itzhaks julevangelium SVT Martin Persson
Dan Zethraeus
SVT och Anagram Produktion
Kvarteret Skatan SVT Mats Grimberg
Mikael Syrén
SVT
Mäklarna SVT Jan Blomgren Bob Film AB


Årets barnprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Evas funkarprogram SVT Lisa Andrae
Eva Funck
Höna Pöna
Hjärnkontoret SVT Anna Sommansson
Johanna Gårdare
SVT
Julkalendern: LasseMajas detektivbyrå SVT Ulf Synnerholm
Henrik Georgsson
Svensk Filmindustri
Kärleksagenterna SVT Lisa Andrae
Annette Ekholm
SVT
Wild Kids SVT Joel Karsberg
Sara Safiyari
Jarowskij


Årets livsstilsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Antikrundan SVT Maud Uppling
Micael P Lekberg
SVT
Bygglov TV4 Thomas Lindgren STO-CPH Produktion
Lyxfällan TV3 Malin Knave Meter Film & Television
Söderlund & Bie SVT Gustav Boman SVT och Nordisk Film
Veteran-TV UR Ulf Akermo
Niklas Hyland
UR


Årets aktualitetsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Adaktusson TV8 Bo Wadman TV8
Aktuellt SVT Eva Landahl SVT
Efterlyst TV3 Hasse Aro Strix
Kulturnyheterna SVT Peter O Nilsson SVT
Rapport SVT Morgan Olofsson SVT


Årets kultur- och samhällsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Insider TV3 Magnus Coinberg Strix
Kalla fakta TV4 Fredrik Lundberg TV4
Kobra SVT Clara Mannheimer
Henrik Stockare
Johan Larsson
SVT
Uppdrag granskning SVT Nils Hanson SVT
Världens modernaste land SVT Karin af Klintberg
Tarik Saleh
SVT


Årets dokumentärprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Hästmannen SVT Peter Gerdehag
Tell Johansson
SVT och Gerdehag Photography
I en annan del av köping TV4 Martin Persson STO-CPH Produktion
Om konsten att flyga till Kabul SVT Magnus Bejmar
Simone Aaberg-Kaern
SVT och Flying Enterprise Productions & Cosmo Doc
Ordförande Persson SVT Erik Fichtelius
Kjell Tunegård
SVT
Wallenbergs SVT Gregor Nowinski
Axel Arnö
SVT


Årets kvinnliga programledare

Namn Kanal
Renée Nyberg TV3


Årets manlige programledare

Namn Kanal
Hasse Aro TV3


Årets program

Titel Kanal
I en annan del av köping TV4


Hederspriset

Karin Falck