Vinnare

2006


Årets gameshow

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Doobidoo SVT 1 Roland Hedlund
Sergei Muchin
SVT
På spåret SVT 1 Agneta Zandin
Sergei Muchin
SVT
Postkodmiljonären TV4 Urban Eriksson Eyeworks
Jeopardy TV4 Pontus Alsing
Stina Stjernberg
Meter Film & Television
Deal or no deal TV4 Björn Persson
Johan Idering
Meter Film & Television


Årets underhållningsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Högsta domstolen SVT 1 Hans Abrahamsson SVT & Baluba Television
Så ska det låta SVT 1 Lena Styren
Anne-Christine Blixt
MTV-Mastiff Produktion
Melodifestivalen SVT 1 Christel Willers
Per Blomquist
SVT
Let's Dance TV4 Lena Styren
Robert Jönsson
MTV-Mastiff Produktion
Idol 2005 TV4 Helene Magnusson Meter Film & Television


Årets infotainmentprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
45 Minuter TV3 Ebba Adielsson Jarowskij
Svenska dialektmysterier SVT 2 Marcos Hellberg SVT
Carin 21:30 SVT 2 Agneta Behlin-Kildén
Sergei Muchin
SVT
Stina om SVT 1 Kjell Dabrowski
Anders G Karlsson
Dabrowski TV
Ett Herrans Liv Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH produktion


Årets reality

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Expedition Robinsson TV3 Frida Åberg Strix Television AB
Stjärnorna på slottet SVT 1 Tina Graffman Meter Film & Television
FC Z ZTV Anders Wistbacka Nordisk FIlm TV-produktion
Malmvägen Malmvägen Joel Karsberg Jarowskij
Matchen TV4 Ulf Andreasson
Christer Åkerlund
Meter Film & Television


Årets dramaprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Lasermannen SVT 1 Marianne Grey
Daniel Alfredsson
Jarowskij
Kronprinsessan SVT 1 Anna Croneman
Margareta Feldt-Arehn
SVT och SF
Medicinmannen TV4 Kerstin Andersson Jarowskij
Möbelhandlarens dotter SVT 1 Johan O Olsson
Daniel Alfredsson
Giraff Film
God morgon alla barn SVT 1 Jan Blomgren
Christian Wikander
Bob Film


Årets humorprogram inkl sit-com

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Extra Extra TV3 Pontus Edgren Jarowskij
Rallarsving ZTV Jonas Alasaad STO-CPH produktion
Stockholm Live SVT 2 Ragnar Eklund
Anders G Karlsson
Nordisk Film TV-produktion
100 Höjdare!! Kanal 5 Micke Svensson STO-CPH produktion
Hey Baberiba TV4 Staffan Lindberg Baluba Television


Årets barnprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Hjänkontoret SVT 1 Victoria Dyring
Johanna Gårdare
SVT
Lilla sportspegeln SVT 1 Pia Erlandsson SVT
Jonson & Pipen TV4 Per Simonson
Marie Sandeborg
Nordisk Film TV-produktion
Doktor Mugg TV4 Fredde Granberg
Thomas Claesson
Happy Fiction
Lattjo Lajban TV4 marie Sandeborg Nordisk Film TV-produktion


Årets faktaprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Josefsson SVT 1 Mette Friberg
Lena Laurén
SVT
Uppdrag granskning SVT 1 Nils Hansson
Mette Friberg
SVT
Veteran-TV UR Ulf Akermo Egenproduktion
Cold Case Sverige TV4 Nicke Johansson Meter Film & Television
Rosa Bandet - Bröstgalan TV3 Magnus Gustafsson Baluba Television


Årets livsstisprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Antikrundan SVT 1 Maus Uppling SVT
Du är vad du äter TV3 Anne Appelberg-Gapinski Titan TV
Roomservice Kanal 5 Axel Eriksson Jarowskij
Grattis Världen Kanal 5 Pontus Gårdinger ILC Television/Efti
Äntligen hemma TV4 Malin Knave
Anna Rydin
Meter Film & Television


Årets nyhetsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Insider TV3 Magnus Coinberg Strix Television AB
Efterlyst TV3 Anders Wahlund Strix Television
Agenda SVT 1 Stefan Eriksson SVT
Rapport SVT 1 Per Yng SVT
Nyheterna TV4 Anne Lagercrantz TV4


Årets dokumentärprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
It's time for a change:
Hans Rausing - den evige entreprenören
TV8 Sven Irving
Susanne Klofsten
Irving Media
Jocke hette Sussies man SVT 2 Tom Alandh SVT
Det handlar om ett barn TV4 Björn Wahren Nordisk Film TV-produktion
Generation Tsunami SVT 2 Folke Rydén Folke Rydén Production
Lasermannen - dokumentären SVT 2 Gellert Tamas
Malcolm Dixelius
Dixit International AB


Årets sportprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Liga Europa Kanal 5 mattias Jaurinder TWI
Sportspegeln SVT 1 Björn Fagerlind SVT
Vinter-OS i Turin SVT 2 Kjell Andersson SVT
Formel 1 TV3 Stafan Serrander OTW Television
Champions League TV6 Magnus Dahlborn Viasat


Årets programledare

Peter Settman


Årets program

Så ska det låta


Årets förnyare

Filip Hammar & Fredrik Wikingsson


Hederspriset

Magnus Härenstam