Vinnare

2005


Bästa underhållningsprogram

Titel Kanal Producent Produktionbolag
High Chaparall Kanal 5 Henrik Bastin STO-CPH
Idol 2004 TV4 Helene Magnusson Meter Film & Television
Melodifestivalen SVT Peter Settman
Magnus Gustafsson
SVT, Baluba
Så ska det låta SVT Lena Styren
Anne-Christine Blixt
MTV Mastiff, SVT
TV huset SVT Kattis Ahlström SVT


Bästa reality/dokusåpaprogram

Titel Kanal Producent Produktionbolag
Expedition Robinson TV3 Claes Leinstedt Strix Television
Paradise Hotel TV4 Mathilda Snöwall
Cem Yeter
MTV Mastiff
Melkers krogakut TV4 Andreas Johansson MTV Mastiff
Riket SVT Emma Kronqvist
Joachim Brobäck
SVT, Jarowskij
Wild Kids SVT Christel Tholse
Joel Karsberg
SVT, Jarowskij


Bästa dramaprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Fyra nyanser av brunt SVT Caisa Westling
Tomas Alfredsson
SVT
Graven SVT Mariana Engvall
Mikael Marcimain
SVT
Saltön SVT Magdalena Jangard
Christer Nilsson
Carin Mannheimer
SVT, Göta Film
Om Stig Petrés hemlighet SVT Cecilia Norman-Mardell
Harald Hamrell
SVT


Bästa humorprogram inkl sitcom

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Rallarsving ZTV

Martin Persson

Superbomber+STP-CPH
100 Höjdare!!! Kanal 5 Henrik Bastin STP-CPH
Parlamentet TV4 Anders S Nilsson
Gustav Skördeman
Jarowskij
Hey Baberiba TV4 Clara Byström Baluba
Ulvesson & Herngren SVT Margareta Feldt-Arehn
John Nordling
Leif Lindblom
SVT, EFTI


Bästa barnprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Grynets Megashow SVT Anna Lundkvist SVT
Hjärnkontoret SVT Victoria Dyring SVT
Livet enligt Rosa SVT Gunnlaugur Jonason
Manne Lindwall
SVT
Raggadish SVT Dewi Jahja SVT
REA SVT Anette Ekholm SVT


Bästa lifestyle/magasinprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Roomservice Kanal 5 Axel Eriksson Jarowskij
Bygglov TV4 Thomas Lindgren STO-CPH
Antikrundan SVT Maud Uppling SVT
Toppform SVT Eva Larsson SVT
Kobra SVT Karin af Klintberg SVT


Bästa fakta, aktualitet, samhälls och/eller nyhetsprogram

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Insider TV3 Magnus Coinberg Strix Television
O som i Ortmark TV8 Åke Ortmark TV8
Uppdrag granskning SVT Mette Friberg
Nils Hanson
SVT
Plus SVT Cajsa Åkesson SVT
Rapport SVT Per Yng SVT


Bästa dokumentärproduktion/program

Titel Kanal Producent Produktionsbolag
Lite stryk får de tåla TV4 Jakob Hansson Titan
Skotten i Knutby TV4 Karin Swärd TV4
Prostitution bakom slöjan SVT Nahid Persson SVT, Cosmo Doc aps / RealReel Production
Könskriget SVT Evin Rubar
Johan Brånstad
SVT, Nordisk Film
Livräddarna SVT Fredrik Undevik
Patrick Bratt
SVT, Living Content


Årets manliga programledare

Namn Kanal
Hasse Aro TV3
Martin Timell TV4
Adam Alsing Kanal 5
Jonas Leksell SVT


Årets kvinnliga programledare

Namn Kanal
Renée Nyberg TV3
Linda Isacsson TV4
Emma Andersson Kanal 5
Kattis Ahlström SVT


Årets sport- och nyhetsprogramledare

Namn Kanal
Claes Runheim TV3
Bengt Magnusson TV4
Tommy Åström Kanal 5
Peter Jihde SVT


Publikens pris till bästa program alla kategorier

Titel Kanal
Efterlyst TV3
Parlamentet TV4
Roomservice Kanal 5
Livräddarna SVT


Årets föryare

Evin Rubar


Lifetime achievement

Åke Ortmark